Водойма

Водойма

post image

Водойма в саду зовсім не обов'язково повинна бути глибокою та великих розмірів. Струмок, в якому рівень води досягає лише кілька сантиметрів може добре виглядати в будь-якому саду. Фонтан, в якому взагалі немає резервуара з водою, створює відчуття руху і наповнює сад дзюркотливими звуками.

Найчастіше споруджують водойми в кам'янистих садках. Вони добре виглядають, і в них на невеликій площі можна розмістити багато альпійських рослин. Також у водойму можна поселити рибок, які швидко стають ручними і підпливають до руки під час годівлі. Сьогодні існує безліч варіантів побудови водойм, тому необхідно чітко уявляти, що саме хочеться бачити в саду, прогулюючись по ньому ввечері.

Місце для водойми можна знайти практично в кожному саду, в якому б стильовому напрямку він не був би виконаний. В екзотичному саду, оформленому в японському стилі, гармонійно поєднуються сланець і вода. Подібний дизайн водойми може влаштувати лише тих, хто почуття стилю цінує вище краси живих рослин. Оскільки озеленення водойми у цьому дизайнерському рішенні стоїть на самому останньому місці.

Добре, якщо на ділянці розташований природна невелика водойма. Оскільки густо зарослі рослинністю берега цієї водойми створюють враження, що він є невід'ємною частиною природного ландшафту. Перекинутий через задній край водойми місток візуально подовжує його, створюючи ілюзію, що вода тече далеко за межами дільники.

Справити враження природної водойми може неправильна форма ставка і розкладені по його берегах камені, при цьому водойму краще ізолювати від інших частин саду густою рослинністю.

Якщо не вдається викопати водойму в саду, то можна створити маленький джерело зі струменем проточної води, що впадає в невелику чашу.

Класичні водойми чітких обрисів і геометрично строгих форм краще виглядають в садах з прямокутним плануванням, в яких окремі частини ансамблю немов би продовжують один одного. Цей стиль надає менше можливостей для посадки густої ​​рослинності вздовж берега водойми та для оформлення заболотнілих ділянок, ніж неформальний, вільний стиль створення композиції водойми. Однак, в класичних водоймах легше тримати рибок і доглядати за водяними рослинами.

При виборі місця для водойми важливо створити правильний біологічний баланс. Найкращим вважається, коли 2/3 водойми знаходиться в тіні, а сонячні промені освітлюють лише 1/3 частина водойми. Такий баланс запобігає забрудненню водойми.

Розрізняють два способи спорудження водойми:

1. Створення бетонної чаші для водойми — це складний шлях, до того ж для водойм внутрішнього саду не потрібні зайві бетонні роботи.

2. Більш простий спосіб — вирити для водойми потрібних розмірів котлован і провести герметизацію за допомогою спеціального матеріалу. Для герметизації водойми можуть бути використані пластикові ванни, бутилкаучукові ємності, ПВХ-плівки. Найбільш дешевим варіантом є звичайний поліетилен, але він недовговічний. Слід пам'ятати, що для плівок шкідливі ультрафіолетові промені, тому їх захищають, покриваючи каменем або піском.

Водойма будується в наступні етапи:

1. Риється котлован під водойму.

2. На дно водойми стелиться плівка. Перед этим необхідно покласти під неї повсть або пісок, щоб уникнути пошкодження плівки випадковим дрібним сучком або камінням.

3. Навколо водойми робиться бетонна опалубка, щоб в період сильних морозів камінь не обсипався.

4. Споруджується внутрішня обкладка водойми. Як правило, використовується окатиш, галька, сланець, піщаник.

5. Будується бетонна основа під гірку, що є справою смаку, і зовсім не обов'язкова в створенні водойми.

6. Закладаються в основу кабелі і труби, монтуються фільтри. Вибору обладнання для водойми необхідно приділити особливу увагу, оскільки вода повинна постійно циркулювати і очищуватися, зберігаючи первісну свіжість і чистоту.

7. Викладається гірка камінням.

8. Проводиться озеленення водойми.

Якщо ж прийнято рішення будувати водойму у вигляді бетонної чаші, в котловані будується опалубка, куди заливається бетон. Для гідрозахисту використовуються в'яжучі матеріали, які зберігають басейн водойми в зимовий період від тріскання.

Не рекомендується навколо водойми садити великі дерева, адже вони, відчуваючи воду кореневою системою, можуть підривати дно водойми.

При виборі рослин для водойми, необхідно враховувати, що існують прибережні і глибинні види рослин. Для висадки прибережних видів необхідно, щоб у водоймі були полички на глибині 5-20 см. Наприклад, для водних лілій глибина водойми повинна досягати 80 см. Зимують рослини, як правило, в водоймах, крім тих, які не звикли до нашого клімату.

При дотриманні всіх правил підбору фільтрів, рослин та освітлення догляд за водоймою буде мінімальним. Але все ж один раз на рік, навесні, необхідно чистити водойму, не забуваючи про удобрення рослин. Восени, коли починається листопад, водойму бажано накривати сіткою, щоб листя не падало в нього і не гнило в воді. Як правило, вода цвіте у всіх водоймах кілька днів або тижнів на рік, зазвичай навесні або на початку літа, коли стає тепло, а водяні рослини ще не встигають розростися, щоб загородити шлях сонячним променям.

Вода у водоймі, як правило, набуває зелене забарвлення внаслідок розмноження мільйонів одноклітинних водоростей, що стимулюється сонячним світлом або теплом. Поступово вода у водоймі стає прозорою. Якщо ж вона довгий час зберігає зелене забарвлення, її доведеться хімічно обробляти.

Для освітлення води, в водойму вносяться спеціальні добавки. Всі хімічні засоби відрізняються по ефективності. Багато з них мають короткострокову дію, і вбиті ними водорості можуть викликати зниження вмісту кисню у воді, що призводить до загибелі рибок, які живуть у водоймі.

Найкращими на сьогоднішній день можна вважати ультрафіолетові очисники води у водоймах. Вони виглядають, як спеціальні електричні лампи, з'єднані з насосами, які прокачують через них воду водойми. Слід підібрати прилади такої потужності, якої буде достатньо для очищення повного обсягу води у водоймі, і тоді вона стане прозорою вже через кілька днів.

Фільтри чистять у міру їх забруднення.

Якщо передбачається, що у водоймі будуть жити рибки і водорості, його треба розташовувати в такому місці ділянки, яке буде освітлюватися променями сонця хоча б півдня. Також необхідно потурбуватись, щоб над водоймою не нависали гілки листяних дерев. Гірські рослини особливо потребують інтенсивного освітлення.