Квітники

Квітники

post image

Види квітників:

- клумба;

- рабатка;

- бордюр;

- миксбордер;

- партер;

- модульні квітники.

Клумба — класичний квітник правильної геометричної форми. Рослини у ньому піднімаються над ділянкою на висоту від 2 до 20 см. Зазвичай клумби складаються з одного виду рослин. Іноді з комбінації рослин різних за висотою, забарвленням, формою і часу цвітіння.

Рабатка — прямокутний або дугоподібний квітник у формі смуги. Розміщують вздовж доріжок, огорож, парканів і стін будинку. В основному в рабатках садять тюльпани або нарциси, які пізніше замінюють літниками. Також використовують космеи, садові ромашки, вербену, люпин. Рослини в рабатки висаджують, утворюючи малюнок, найчастіше орнамент.

Ширина рабатки коливається від 40 см до 3 м. Довжина — довільна. Якщо квітник-рабатка досить широкий, то в центрі споруджується невелика опуклість, щоб уникнути застою води.

За геометричною формою рабатки бувають симетричні і асиметричні.

Розрізняють два види рабаток:

1. Одностороння — низькі рослини висаджують на передньому плані, а високі — на задньому. Розміщують уздовж стін будинків та огорож.

2. Двостороння — високі рослин висаджують в центрі, а низькі — по боках. Розміщують уздовж доріжок.

Найчастіше квіти висаджують горизонтальними паралельними смугами або, якщо це орнамент — чергують по дві-три квітки, які гармонійно поєднуються одна з одною.

Бордюр — низька, вузька і щільна смуга з однакового виду квітів або зелені. Розміщують уздовж доріжок, газонів або клумб. Ширина бордюрів не перевищує 30 см. Цей вид квітника служить переходом від вертикального озеленення до горизонтальних насадженням. Основне функціональне призначення бордюру — акцентування уваги на контурах.

Рекомендовані рослини для квітника: агератум, адоніс літній, аліссум, антирринум, братки, бальзамін, чорнобривці, бегонія, волошка, гвоздика (бородата, китайська), жоржини, кореопсис, крестовнік, Лінарія, маргаритка, петунія, портулак, сальвія, целозия, майорець.

Миксбордер — змішаний багатоярусний квітник довільної або правильної геометричної форми. Основу квітника складають багаторічні рослини різних видів, висоти та різні за періодом цвітіння.

Ключові моменти, які слід враховувати при підборі видів рослин та їх висаджуванні у квітник:

1. Угруповання по висоті і термінами цвітіння рослин у квітнику — кінець цвітіння однієї рослини повинен співпадати з початком цвітіння іншої.

2. Виняток — рослини, що швидко розростаються. Вони витісняють інші види, і квітник втрачає свою форму.

3. У міксбордерах на задньому плані висаджують високорослі рослини, в центрі — багаторічники середньої висоти, на передньому плані — низькорослі і сланкі види. Таке комбінування рослин створює плавний перехід від горизонтальної поверхні квітника до вертикальної та показує всі рослини.

4. Якщо квітник видно з усіх боків, найвищі рослини розміщують в центрі.

Між квітником і доріжкою слід залишити смугу газону шириною 50 см. Міксбордер добре підходить як невеликим дворовим ділянкам, так і просторим територіям. Ширина композиції міксбордера може коливатися від 1,5 до 4 м, а довжина — до десятків метрів.

Рослини, які використовують для міксбордерів:

- Низькорослі: адоніс, аліссум, астра альпійська, звіробій, ірис, дзвіночок, мак альпійський, незабудка, обрієта, полин, примула, роговик.

- Середньої висоти: анемона, астра, гравілат, оман, дзвіночок, коров'як, жовтець, мак, мальва, молочай, флокс, ясенець.

- Високорослі: аконіт, аспарагус, дельфініум, коров'як (високорослі сорти), жовтозілля, купальница, півонія (високорослі сорти), соняшник, хризантема.

Партер — орнаментальний квітник. Рослини в ньому висаджують у вигляді візерунків. Цей вид квітника включає в свою композицію газони, клумби, рабатки, бордюри, а також фонтани, скульптури і вази. Партер також може бути повністю засаджений квітами. На тлі газону складають композиції з клумб і рабаток. Такі партери можливі лише на великих ділянках і гармонійно виглядають перед будівлями складної архітектури. Крім квітів в них висаджують хвойні і вічнозелені деревно-чагарникові рослини. Партери змішаного тип створюються в пропорційному співвідношенні, де 60-80% відводиться газону і 20-40% — квітам.

Модульний квітник — квітник-мозаїка. У ньому висаджують різні види рослин у вигляді повторюваних секцій-модулів. Такий квітник можна створити вийнявши декілька плит у бруківці та замінивши їх квітами. Найчастіше використовують літники або контейнери з квітами тих же обрисів. Квітник прийме геометричну форму вийнятої плитки: квадратну, шестигранну, або ж круглу. Композиція модульного квітника може бути плоскою або об'ємною. Для високих модулів добре підходять ампельні рослини: петунія, іпомея, настурція. Якщо модульний квітник розміщений в тіні краще використовувати папороті та тіньовитривалі багаторічники.