Каскад

Каскад

post image

Каскад — спеціальне багатоступінчате споруда з каменя або бетону, що служить для “падіння” струменів води на місцях швидкотоків природних річок та струмків, а також на шляхах штучних водотоків з послідовного ряду дрібних терас. Один з елементів паркової композиції, особливо терасових парків.

Струмок

Струмок — неширокий потік води, зі звивистим руслом. Перед початком проектування бажано вибрати тип течії виходячи з умов земельної ділянки. На рівній горизонтальній поверхні зазвичай створюють потік рівнинного типу, що має дуже звивисте русло, яке пробивається через вологолюбну рослинність. На ділянці з ухилом закладають гірський струмок з кам'янистим ложем, де вода падає каскадом з невеликих уступів і потім її потік переривається тихими заплавами. Зміна ухилів на шляху руху струмка є дуже ефективним прийомом наближення до природних аналогів, при цьому потрібно пам'ятати, чим крутіше ухил, тим вужче русло і навпаки. Джерелом починається будь-який струмок. Можна спроектувати джерело в чистому вигляді, за умови відведення збирається води. Існують різноманітні оформлення джерела, починаючи від кам'яних скульптур і масок, з витікаючими із них струменями, до круглих, викладених бруківкою майданчиків, у центрі яких пробиваються ключі.

Водні сходи

Щоб оживити ставок можна встановити в ньому струмок, фонтан або витончену альпійську гірку з каскадом водоспадів, використовуючи спеціально створені для цих цілей насоси.

На жаль, часто можна бачити насоси, абсолютно не пристосовані для саду. Вони призначалися в якості заглибних дренажних насосів для осушення резервуарів, підвальних приміщень та ставків. У них висока споживана потужність в порівнянні з продуктивністю, і робочий ресурс рідко перевищує 3000 год.

Для садових же ставків потрібні спеціальні насоси з робочим ресурсом не менше 30 000 ч і можливістю безперервної експлуатації, і в той же час економічні. Крім того, до таких насосів підходять будь-які фонтанні насадки і шланги будь-якого діаметру, що спрощує створення фонтану, струмка або водоспаду.

Ставок або струмок можуть стати центральними елементами всієї ландшафтної композиції. Вони не тільки прикрасять сад, а й залучать представників дикої фауни. Там можна поселити рибок, які швидко стануть ручними. Щоб надати водоймі природний вигляд, її оформляють натуральним каменем. Камені і вода — прекрасні елементи, для оформлення саду. У таких садах з'являється можливість розводити красиві водяні і болотні рослини.

Якщо сад розташований на природному схилі, на ньому можна побудувати кілька водоспадів, які наповнять ваш ділянку приємним дзюрчанням. Можна зробити водойму зі струмком, що буде в неї впадати і посадити там водяні лілії.

Водойми зі стоячою водою додають зовнішності саду спокій та умиротворення, але іноді хочеться відчуття руху і енергії. Потік води створює враження природного струмка, який тече серед дикої природи. Такий ефект можна отримати за допомогою фонтану, водоспаду або простого джерела води, прикріпленого до стіни.

Ефектним елементом оформлення стануть водяні сходи. Вода, яка тече сходами, наповнює сад мелодійними звуками. Якщо зробити сходи вигнутими, для їх пристрою знадобиться зовсім мало місця.

Настінний фонтан змінить будь-який внутрішній дворик або патіо. Вода візуально пожвавить їх і наповнить повітря приємним дзюрчанням. Джерело може бути дуже декоративним або простим — в залежності від обстановки. Навіть прекрасно оформлений внутрішній дворик може виглядати незавершеним, якщо в ньому немає водяного джерела. В такому дворику шум водоспаду буде здаватися надто гучним, а мелодійне дзюрчання води в невеликому фонтанчику створить затишну атмосферу.

Ділянки з легким природним ухилом неначе спеціально призначені для садів з кам'яними гірками і водоймами, які виглядають природно. Ставок у великому саду не повинен бути маленьким, проте, якщо крихітне водоймище оточити оформленою в класичному стилі територією, він також буде здійснювати сприятливий вплив на людину.

Водоспади і каскади

Водоспад утворюється, коли потік води падає з висоти не менше ніж 1,5-2 метра. Розмірами і формою струменів можна керувати за допомогою водостоків. Так, наприклад, потужний потік вдається отримати, якщо пропускати великі обсяги води через вузькі стоки. При обмеженому надходженні води її пускають по поверхні масивної кам'яної брили. Тонка дзеркальна гладь виходить в тому випадку, якщо широкий рівний водостік обмежений з боків напрямними бордюрами.

У місці падіння водоспаду можна влаштувати невелике озеро, об поверхню якого розбивається маса падаючої води. За умови відведення води можна обмежитися уламками скель, в яких зникає потік.

Каскади утворюються невеликими перепадами висот на шляху потоку,, що мчить по гірському руслу. Каскади можна створювати за допомогою штучних резервуарів, пропонованих в спеціалізованих магазинах, але такі каскади сильно програють у порівнянні з природними перекатами з брил, покладених в руслі струмка.