Рослини для водойми

Рослини для водойми

post image

Якість води у водоймах у значній мірі залежить від рослин-оксигенаторів. Ці рослини запобігають забрудненню води, поглинаючи мінеральні солі і вуглекислий газ, вони тим самим не дають розвиватися нитчастим і зеленим водоростям. Також вони виділяють кисень (в денний час), слугують їжею і нерестилищем для риб, притулком для мальків, пуголовків та інших мешканців водойми.

У водойму бажано висаджувати кілька видів рослин-оксигенаторів (1 рослина на 1 м² поверхні). У природі росте безліч цих рослин, але в нашій кліматичній зоні добре розвиваються лише деякі з них.

Роголистник занурений — зовні нагадує соснові пагони, добре розвивається як на сонячних місцях, так і в тіні.Оскільки рослина не має кореневої системи, висаджувати його нескладно: живці в необхідній кількості просто опускають у воду. Використовують для озеленення будь-яких водойм.

Хара звичайна — рослина, що швидко розростається, з щетинистими стеблами і листям. Корисна тим, що поглинає з води луг. Висаджують в контейнери.

Уруть Колосиста — стебла рослини покриті пір'ястими з дуже тонкими листям. Збагачує воду киснем, підходить для нересту риб і укриття мальків. Використовують для озеленення будь-яких водойм.

Елодея канадська — стебла рослини покриті ланцетоподібним, темно-зеленим листям. Збагачує воду киснем, але агресивна, тому її краще висаджувати в контейнери, щоб контролювати ріст.

Рдест кучерявий — рослина з великими ланцетоподібним листям з хвилястими краями, розташованими на довгому, тонкому стеблі. Добре розвивається як на сонячних місцях (набуває бурого відтінку), так і в тіні. Рослина не агресивне, розростається повільно. Використовують для озеленення будь-яких водойм.

Водяна лілія, або німфея — належить до рослин з плаваючими на поверхні води листям. Водяні лілії відрізняються за розмірами, а отже, і за глибиною посадки. Є карликові рослини з діаметром листя 3-4 см і квіток 4-5 см, а є великі німфеї з діаметром листя більше 20 см і квіток близько 30 см. Відрізняються розміри поверхні, що покривається рослинами — від 15-40 см² (карликові) до 1,50-3,5 м² (великі). Також варіюється глибина посадки: від 15-30 см до 80 см і більше. Німфеї оберігають воду від перегріву і сприяють її прозорості.

Купуючи німфеї не варто орієнтуватися на фотографії, тому що колір може не відповідати оригіналу. В першу чергу необхідно враховувати площу і глибину водойми, а потім вже відповідно підбирати німфею. Слід враховувати, що листя німфеї не повинно закривати більше 2/3 площі водойми. Не варто віддавати перевагу недорогим рослинам: великі види можуть бути дешевше, ніж дрібні, але це не означає, що вони підходять для вашого водоймища.

Види водяних лілій, які підходять для наших кліматичних умовах:

Примітка: Наведена глибина посадки є оптимальною на період вегетації тільки для рослин, висаджених у контейнери. Якщо мова йде про досить великі природні водойми, де висадка проводиться безпосередньо в ґрунт, глибина посадки повинна бути не менше 1 метра. Діаметр поверхні, що покривається вказано для рослин від одного до двох років.

"Burgundy princess" — квітки (діаметр до 15 см) червоні. Глибина посадки — 20-50 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1-1,2 м.

"Gloire du Temple-sur-Lot" — гібрид з рожевими квітками (діаметр до 20 см). Глибина посадки — 30-60 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2 м.

"Aurora" — квітки (діаметр 12 см) охро-жовто-рожевого відтінку; листя в бордово-коричневих плямах. Глибина посадки — 20-40 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 0,6-0,8 м.

Nymphaea pygmaea "Helvola" — квітки (діаметр до 7 см) пісочно-жовті, листя в бордово-коричневих плямах. Глибина посадки — 15-30 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 50-60 см.

"Sioux" — ряболистий гібрид зі змінною забарвленням квітки (діаметр до 15 см): на початку цвітіння пелюстки блідо-жовті, в кінці — мідно-червоні. Глибина посадки — 20-50 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1 м.

"Sulphurea" — квітки (діаметр до 12 см) хризантемоподібні, жовті з приємним ароматом, піднімаються над водою на 10-15 см; листя плямисте, злегка витягнуті, з хвилястими краями. Глибина посадки — 30-60 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1-1,2 м.

"Nymphaea alba" — видове рослина з білими квітками (діаметр 10-12 см). Занесена до Червоної книги. Може цвісти в півтіні і слабо проточній воді. Глибина посадки — до 80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1,5 м.

"Nymphaea atropurpúrea" — квітки (діаметр близько 15 см) червоні. Глибина посадки — 30-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

"Escarboucle" — квітки (діаметр 20 см) рубіново-червоні. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

"Fabiola" — квітки (діаметр до 20 см) чашоподібні, пелюстки по краю білі, в центрі — ніжно-рожева розмита "пляма", темніють до кінця цвітіння. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

"Hollandia" — квітки (діаметр близько 20 см) біло-рожеві, з більш темним центром. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

"James Bridón" — квітки (діаметр близько 15 см) піоноподібні, карміново-червоні. Може цвісти в півтіні. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1,2 м.

"William Falconer" — квітки (діаметр до 20 см) чашоподібні, темно-червоні. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1,5 м.

"Attraction" — квітки (діаметр до 20 см) гранатово-червоні, темніють під час цвітіння. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1,8 м.

"Charles de Meurville" — квітки (діаметр до 20 см) гранатово-фіолетові, темніють під час цвітіння. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5-1,8 м.

"Yellow Sensation" — гібрид з великими (діаметр до 22 см) яскраво-жовтими квітками; листя плямисте. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1,8 м.

"Gold medal" — квітки великі (діаметр до 22 см), кремово-жовті, у формі зірок, з сильним ароматом, злегка піднімаються над водою; листя яскраво-зелені з ніжно-бузковими розводами і крапками кольору сливи на зовнішній стороні. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5-1,8 м.

"Laydekeri Rosea" — квітки (діаметр до 20 см) ніжно-рожеві. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — до 1,8 м.

"Marliacea chromatella" — квітки (діаметр до 18 см) чашоподібні, лимонно-жовті; листя в бордово-коричневих розводах. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2-1,5 м.

"Marliacea carnea" — квітки (діаметр до 20 см) ніжно-рожеві з темно-рожевою плямою у центрі. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2-1,5 м.

"Marliacea albida" — квітки (діаметр до 20 см) білі, витонченої форми, з рожевими прожилками на чашоподібних пелюстках. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2-1,5 м.

"Norma Godye" — квітки (діаметр близько 20 см) інтенсивно-рожеві. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2-1,5 м.

"Rene Gerard" — квітки (діаметр до 18 см) рожево-малинові, темніють протягом усього цвітіння. Глибина посадки — 50-100 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5-1,8 м.

"Colonel A. J. Welch" — квітки (діаметр близько 20 см) хризантемоподібні, жовті, не зачиняються на ніч; мають строкате листя. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

Німфеї, у яких є кореневище, добре зимують у водоймах глибиною не менше 1 м і об'ємом не менше 4 м³ та навіть в невеликому водоймищі (глибиною 70 см), якщо його накрити. Для цього над водоймою на відстані близько 15 см від поверхні води облаштовують жорсткий дерев'яний каркас. Зверху настилають поліетиленову плівку, а потім — утеплюючий шар (товщиною в 5 см) з листя (хвої, моху, тирси). Як утеплювач можна використовувати поролон (товщиною не менше 2 см). Утеплюючий шар накривають ще одним шаром плівки, яку по периметру присипають ґрунтом. Накривають водойми, як правило, в кінці жовтня або на початку листопада, а знімають укриття — після 20 березня. Також німфеї можна перенести в приміщення і зберігати при температурі не нижче 0 °С.

Оскільки тропічні німфеї і їх гібриди не зимують у відкритій воді, їх рідко використовують при озелененні водойм. Однак квітки тропічних німфей мають оригінальну кольорову гаму і сильний ароматом, а деякі з них розпускаються вночі. Створити умови для зимівлі тропічних німфей не так вже й складно, достатньо витягнути контейнер з рослиною з водойми, упакувати в поліетиленовий пакет, щоб не пересихав ґрунт, і зберігати в приміщенні при температурі не нижче 5 °С. Вода для зимівлі не обов'язкова. Крім того, тропічні німфеї можна використовувати при озелененні зимових садів, де період їх цвітіння більш тривалий.

Види тропічних німфей:

"Daubeniana" — квітки (діаметр до 15 см) у формі зірок, ніжного бузково-блакитного відтінку, піднімаються над поверхнею води на 10-15 см.Цвіте з кінця червня по вересень. Глибина посадки — 40-60 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2 м.

"Caerulea" — квітки (діаметр до 18 см) у формі зірок, ніжно-блакитні, піднімаються над поверхнею води на 15-18 см. Цвіте з липня по серпень. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

"Nymphaea Capensis var. Zanzibarensis" — квітки (діаметр до 20 см) синьо-фіолетові, піднімаються над поверхнею води на 10-15 см; листя зелене з темно-сливовими штрихами. Глибина посадки — 50-80 см, діаметр поверхні, що покривається до 1,5 м. Цвіте з липня по вересень.

"King of the Blues" — квітки (діаметр 15-18 см) у формі зірок, фіолетові, піднімаються над поверхнею води приблизно на 15 см, листя зі штрихами. Цвіте з липня по вересень. Глибина посадки — 40-60 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,2-1,5 м.

"Nymphaea Stellata var. Rubra" — квітки (діаметр до 20 см) плоскі, рожево-малинові, піднімаються над поверхнею води на 15-20 см, розпускаються вночі; листя зубчасті, темно-бордові, дуже декоративні. Цвіте з липня по серпень. Глибина посадки — 50-80 см. Діаметр поверхні, яку покриває рослина — 1,5 м.

Водні рослини висаджують в ємності, які поміщають безпосередньо у воду або спеціально облаштовані підводні гряди. Останні використовують тільки для великих і середніх водойм, споруджених з матеріалів, термін експлуатації яких не менше 20 років. Найбільш підходить для посадки суглинних ґрунт (від середнього до тяжкого). Ґрунт укладають шаром не менше 15 см, а після висадки рослин зверху насипають шар (не менше 2-3 см) промитого піску або гравію, щоб закрити доступ рибам. Для посадки не слід використовувати торф, перегній або звичайні мінеральні добрива, так як вони забруднюють воду і викликають бурхливий ріст водоростей. У водоймах з природним дном рослини висаджують безпосередньо в ґрунт. Для удобрення водних рослин використовують спеціальні суміші, що містять низький відсоток азоту. Їх можна придбати в різних садових центрах. Оптимальні терміни посадки: для рослин з відкритою кореневою системою — з середини квітня по травень; із закритою кореневою системою — з квітня за вересень.

Висадивши на певну глибину рослини, у водойму з підводними пасмами, починають подавати воду, а в міру висадки болотних і прибережних рослин, його повністю наповнюють водою. При цьому потрібно стежити, щоб струмінь води не розмивав підводні грядки. Слід пам'ятати, що равликів і риб можна запускати в водойму тільки після вкорінення рослин (равликів — через 2-3 тижні, риб — приблизно через 6 тижнів).

Якщо площа водойми менше 10 м², висаджувати водорості рекомендується в спеціальні контейнери з гратчастими стінками. Перед тим як наповнити їх посадковою сумішшю, необхідно дно і стінки вистелити щільним водонепроникним матеріалом (синтетична мішковина, синтетичні неткані укривні матеріали), а після висадки рослин засипати шаром гравію завтовшки 2-3 см. Агресивні водні рослини слід висаджувати в контейнери з щільними стінками.

Більшість водних рослин вимагають нескладної агротехніки: весняне удобрення і проріджування, осіння обрізка, боротьба з хворобами і шкідниками.

Хімікати використовувати в водоймах не можна — вони шкідливі для рослин, риб, корисних комах та іншої водної живності. Основний метод боротьби з хворобами і шкідниками — своєчасне видалення пошкоджених листя або цілої рослини, в залежності від ступеня пошкодження або тяжкості хвороби. Деяких шкідників можна змити з рослини струменем води з шланга (вони стануть їжею для риб). Якщо рослину повністю опустити в воду, комахи, що знаходяться на листі, також загинуть.

Шкідники

Личинки ручейника поїдають коріння, листя і бутони водних рослин. Схожі на моль, дорослі ручейники відкладають яйця на плаваючі листя. Заходи боротьби: кращий спосіб — запустити у водойму риб.

Болотяна огневка — метелик, який починаючи з середини літа відкладає яйця на листя німфей,. З'явилися гусениці обгризають овальні шматочки і будують з них будиночки, які потрібно збирати і знищувати.

Ірисовий пильщик — сіро-блакитна личинка виїдає краї листя ірису, після чого на них утворюються характерні щербини. Заходи боротьби: личинки збирають вручну і знищують.

Мошки відкладають яйця на багатьох водоростях, включаючи і німфеї. Дуже дрібні личинки проробляють в листі ходи, з'їдаючи м'якоть. Заходи боротьби: пошкоджені листя видаляють.

Лататтєва тля. Щоб від неї позбутися, слід змивати її водою зі шланга, або занурювати рослина повністю в воду.

Лататтєвий жук листоїд — невелика комаха коричневого кольору, розміром з сонечко, відкладає яйця на верхній стороні листя. Його личинки поїдають листя. Заходи боротьби: личинок знищують, пошкоджені листя видаляють (можна занурювати повністю в воду), восени зів'ялі рослини потрібно зрізати і спалити.

Хвороби

Коренева гниль німфей — на кореневищах рослин з'являються темні м'які ділянки. При покупці і висадці німфей слід уважно оглядати кореневища. Хвороба невиліковна. Заходи боротьби: видалення і знищення ураженої рослини, при масовому захворюванні слід осушити, потім ретельно вимити водойму і засадити її новими рослинами.

Плямистість листя німфей — грибне захворювання. Уражені листки засихають або покриваються темними плямами, які з часом розростаються. Виникненню хвороби сприяє тепла і волога погода. Заходи боротьби: своєчасно видаляти пошкоджені листя.

Поганий розвиток, а також хвороби водних рослин (в тому числі і поширена проблема — якість цвітіння німфеї) можуть бути обумовлені погано збалансованим хімічним складом води (особливо це стосується "молодих" водойм). В цьому випадку необхідно змінити не менше 1/4 всього обсягу води, і якщо водойма засаджений правильно, через деякий час все нормалізується само собою. Погано або зовсім не цвітуть занадто молоді або неправильно висаджені німфеї (якщо не була дотримана глибина посадки). Негативно позначається на якості цвітіння брак сонячного світла, кисню у воді (особливо літніми ночами і в грозову погоду), поток води, бризки фонтана. Якщо спочатку німфея добре цвіла, а потім раптом перестала, рослину слід удобрити або пересадити в більший контейнер чи розділити.