Декоративні дерева

Декоративні дерева

post image

Декоративні якості дерев — їх величина, забарвлення листя і квітів, фактура і колір кори, форма і структура крони, висота в різні періоди життя настільки різноманітні, що дозволяють отримати незліченні варіанти композицій. При цьому важливо пам'ятати, що рослини — це живі організми і необхідно враховувати їх вимоги до навколишнього середовища. Також важливо знати, що в процесі росту у дерев послідовно змінюється форма і величина.

Декоративна зрілість рослин також проявляється по-різному. У дерев вона настає з досягненням найвищої для даної породи висоти; у квітів і чагарників — з їх першим масовим цвітінням; тобто значно раніше, ніж у, одночасно з ними посаджених, декоративних дерев. Крім того, в різні пори року всі рослини виглядають по-різному. Одні декоративні дерева втілюють в собі риси, характерні для природного лісу, наприклад — береза, горобина, сосна, ялина і т.д.. Інші звичні для паркових пейзажів — клен, липа.

Форма крони дерев є не менш характерної декоративної особливістю кожної породи. Вона може бути неправильна: розлога, овальна, пірамідальна, сланка, плакуча. Форма також залежить від освітленості. У кожного декоративного дерева вона відносно стабільна по контурах, щільності листя та об’єму. Хоча може змінюватися в окремі періоди життя рослини. Наприклад, в 15-річному віці крона сосни має конусоподібну форму, до 30-ти років форма крони стає правильною гіллястої форми, а у 80-ти річної сосни форма крони стає неправильною, вільно зростаючої, особливо на відкритій місцевості. У окремих видів декоративних дерев бувають вільні крони. Наприклад: плакучу, з спадаючими каскадами тонких гілок (горобина, береза), крислату (дуб). Також різна форма крони буває у різновиди однієї і тієї ж породи декоративних дерев. Наприклад, форма крони тополі може бути і овальної, і пірамідальної, і розлогою.

Досить важливою якістю декоративних дерев є забарвлення і фактура листя. Колір листя змінюється в залежності від пори року. Ранньою весною майже на всіх декоративних деревах листя яскраво-зелене, влітку воно значно темніє, а восени присутній жовто-червоно-помаранчева гамма листя, надаючи осіннім рослинам особливу чарівність.

При складанні композицій з декоративних дерев і чагарників слід також враховувати забарвлення квіток, плодів і кори. Основна частина декоративних дерев квіте навесні і на початку літа, часто до того як починає розпускатися листя. Восени дуже красиво виглядають плодові декоративні дерева і чагарники, посипані плодами. У зимовий час на перше місце виступає забарвлення, фактура кори і графіка гілок у оголених дерев. Незамінні в саду декоративні хвойні дерева, оскільки саме вони тримають структуру саду взимку.

Декоративні дерева з яскраво вираженою формою крони. Дерева цієї категорії можуть використовуватися як для створення фокусних точок, так і в якості центральних характерних деталей плану. Можна вибрати або окреме дерево, яке саме по собі є характерною деталлю, або у великому саду посадити більше одного дерева аналогічного виду. Такі посадки декоративних дерев дають можливість надати чіткий вигляд всьому саду. Наприклад, один кипарис не відобразить вигляд середземноморського саду, але це точно зробить група кипарисів, а кілька зібраних разом грабів сформують гострий силует.

Приклади: Граб «Фастіагата», Кедр запашний, Кипарис, Падуя гостролистий «Пірамідальний», Ліродендрон тюльпани, Метосеквойя, Толь чорний «Італійський», Слива «Пірамідальна», Дуб звичайний, Секвойя гігантська, Клен платановидний «Колона», Гингко дволопатевий, Ялівці: звичайний «Вузько пірамідальний», віргінський «Ракета».

Декоративні дерева з плакучою формою крони. Розміщенні в потрібному місці, плакучі декоративні дерева можуть виглядати ефектно, наприклад, верба біля озера або бук лісовий плакучий біля живоплоту з тиса. Гармонійно вписана в ландшафт, ця форма стає характерною деталлю — акцентом. Плакучі декоративні дерева добре виглядають і як архітектурна форма, так як вони підхоплюють вертикальні лінії будь-якої будівлі, біля якої розташовані, і подібним чином контрастують з суворою горизонталлю поверхні.

Приклади: Береза ​​плакуча, Береза ​​плакуча «Юнги», Бук лісовий плакучий, Слива «Плакуча червона», Груша верболиста «Плакуча», Верба козяча «Кілмарнок», Кизильник «Гібридний плакучий».

Декоративні дерева, які використовуються в якості скелетних посадок. Кращими декоративними деревами з цієї категорії є вічнозелені через їх цілорічного ефекту. Так як ці декоративні дерева насправді призначені для створення маси і зимової форми, то ефект квіток не має великого значення. Пріоритет віддається забарвленню листя і наявності ягід у даної рослини, оскільки це більш довготривалі властивості. Значна частина вічнозелених скелетних декоративних дерев часто висаджується по периметру майданчика в якості захисного матеріалу, що відгороджує від вітру або не привабливого пейзажу, або для створення внутрішніх просторів в рамках загального плану. У невеликих кількостях скелетні декоративні дерева можуть створювати вічнозелену основу в композиціях з багаторічними рослинами або листопадними чагарниками, зміцнюючи тим самим загальну концепцію і зберігаючи структуру круглий рік. Але є у скелетних декоративних дерев і інша функція — створення зимового ефекту.

Приклади: Граб, Гостролист, Слива, Рододендрон, Тис, Дуб падуболистний.

Декоративні дерева, які використовуються для осіннього ефекту. Восени листя набуває широкий спектр видовищних фарб, від блідо-жовтих до темно пурпурових, а опале листя, що покриває землю, становить важливу частину сезонного чарівництва. Після того як осіннє листя опаде, йому на зміну приходить багато звисаючих плодів шипшини, лісової яблуні, ягоди піроканти, кизильника та калини.

Приклади: Клен віяловий, сумах, горобина «Джозеф Рок», граб.

При виборі декоративних дерев слід враховувати такі фактори:

- дерева займають своє місце багато років та видні круглий рік;

- купуючи рослину необхідно чітко уявляти собі, як вона буде виглядати ставши дорослою — чи підійде за розміром, чи буде поєднуватися з іншими, чи не стане пригнічувати інші рослини;

- коріння дерев широко розходяться, витягуючи з ґрунту вологу і поживні речовини, яких потім може не вистачати сусіднім рослинам;

- при дуже близькій посадці до будинку дерево може не тільки загородити вікна, але навіть проникнути корінням під фундамент і доріжку;

- важливо, щоб рослини відповідали екологічним умовам ділянки: теплолюбні рослини в більш суворому кліматі будуть марніти, світлолюбні — витягнуться у тіні;

- простіше підібрати спочатку асортимент рослин для певних ґрунтових умов, ніж міняти потім склад ґрунту для певних рослин.

Тому, перш ніж посадити на своїй ділянці декоративне дерево, варто зважити всі «за» та «проти», перш ніж зважитися на покупку рослини.